Uygulama Esasları

 

1. Ön Hazırlık

Satın aldığınız duvar kağıdı ile ilgili tüm özellikler duvar kağıdı rulosunda bulunan etiketinde belirtilmiştir. Bu özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Duvar kağıdı uygulamasından önce, varsa boya işlerini ve tamiratları yaptırmanız daha uygun olur.

 

2. Zemin Hazırlığı

Düzgün, tozsuz, temiz ve kuru olmalıdır. Bunun için duvarın, saten alçı yapılmış ve zımparalanmış olması iyi sonuç verir. Alçının su emme özelliğini gidermek için üzerine sulandırılmış beyaz tutkal veya primer sürerek kuruduktan sonra duvar kağıdı uygulaması yapılır. Parlak kaygan zeminlerin bir miktar zımparalanması gerekir. Zeminin, duvar kağıdı rengi ile uyuşması (özellikle açık ve koyu düz renklerde) ek yerlerinin belli olmasını engelleyecektir. Fayans üzerine duvar kağıdı uygulamasında boşlukların(derzlerin) macun ile kapatılması düzgün yüzey elde edilmesi gerekir.

 

3. Kağıt Kesimi

Her şeyden önce satın alınan miktarın yeterli olacağından emin olun. Kesimden önce duvar kağıdı etiketindeki bilgileri kontrol edin. Desen ve batch no'ları aynı olsa bile, ruloları yan yana koyarak desen ve renk uyumlarını gözlede kontrol edin. Uygulama ölçüsünden 5-10 cm. fazlalıkla ilk boy kesilir. Diğer boyların uygulandıkça kesilmesi hata oranını azaltacaktır. Ters yapışmayı önlemek için kesilen kağıdın alt ve üst yönünün bir işaretle belirlenmesi uygun olacaktır. Özellikle parlak vinil kağıtlarda buna dikkat edilmelidir.

 

4. Yapıştırıcı

Piyasada bulunabilecek toz yapıştırıcı (henkel-perfax) tarife göre temiz su ile sulandırılarak hazırlanır. Eğer yağlı boya ve kaygan bir zemine uygulama yapılacaksa içine bir miktar beyaz tutkal veya ovalit ilave edilir. Yapışkanın çok koyu kıvamda olmaması gerekir. Bordürleri, vinil üzerine yapıştırmak için sadece su ile seyreltilmiş beyaz tutkal kullanılmalıdır.

 

5. Dikkat !

Duvar kağıtları desen numarası(pattern no)dışında üretim no'sunu belirten "batch veya lot" numaraları bulunur. Satın alınan desenlerin aynı üretim no'lu olmasına dikkat ediniz. Bu nedenle, ihtiyacınızı bir seferde satın alınız ve bu etiketi saklayınız.

Düzgün zemin ve doğru uygulama yapılması durumunda bile bazı desenlerde ek yerlerini hafif belli olabileceği unutulmamalıdır, bu da malzemenin doğasından gelmektedir.

 

6. Uygulama

İlk boy duvar kağıdının düşey yapıştırılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için şakul veya terazi kullanılması tavsiye edilir.

Kombinli olanlarda alttaki duvar kağıdı yerden 100-120 cm. yüksekliğe kadar uygulanır.(Özel bir tasarım olmadığı takdirde)

Duvar kağıtları hiçbir şekilde(etiketine dikkat edin)üst üste bindirilerek yapıştırılmaz, yan yana gelecek şekilde arasında boşluk kalmadan yapıştırılır.

Sırası ile önce üst kağıtlar sonra alt kağıtlar yapılır. Üst ve alt kağıtlar bir miktar üst üste bindirilir, mastar ve falçata ile ikik kat birden vir seferde düzgünce kesilerek fazlalıklar çıkartılır.

Her boy uygulandıktan sonra plastik spatula ile havası iyice alınarak yapıştırlır. Ek yerlerine plastik rulo ile özel ilgi gösterilir. Hava alınırken kabartma desenlerde bez kullanılması uygun olur.

Daha sonra bordürler iki kağıdın ek yerini örtecek şekilde su terazisi ile işaretlenerek uygulanır. Eklerinde desen tekrarlarına dikkat edilir.

Bordür kendinden yapışkanlı ise duvar kağıtları kuruduktan sonra uygulanır.

Uygulama esasında çok fazla yapışkan sürülmemeli, taşan yapışkanlar temiz bir bezle silinmelidir.

Uygulama yapılan mekan pencere ve kapılarının kapalı tutularak kurumaya bırakılması, eğer uygulama yapılan yerde ısı fazla ise kaloriferlerin kapatılması uygun olur.